Elementy umundurowania górnika


Mimo tego, że górnictwo z powodu restrukturyzacji w gospodarce krajowej staje się coraz mniej popularnym sposobem zarabiania na życie, wciąż górnicy pielęgnują swoje wielowiekowe tradycje, spotykając się na przykład z okazji Barbórki w pełnym rynsztunku, czyli swoich mundurach górniczych. Są to bardzo specjalistyczne stroje, na podstawie których wprawione oko szybko odczytuje takie kwestie, jak górnicza ranga w kopalnianej hierarchii. Prawo do noszenia munduru mają tylko osoby posiadające stopień górniczy.

Czako, kupla i pióropusz

Mundur górniczy jest symbolem tradycji i trudów pracy pod powierzchnią ziemi. Składa się on z wielu elementów i jest zwykle kunsztownie wykonany. Elementami munduru górniczego są:

Tradycja nie pozwala na żadne odstępstwa od normy i podczas oficjalnych spotkań górniczych, trzeba prezentować się w mundurach, które trzymają się ścisłych, ustalonych przed wieloma dekadami zasad. Olbrzymim nietaktem byłoby ubranie munduru górniczego niezgodnego z posiadaną rangą. Tego rodzaju stroje muszą być wykonane z dbałością o najdrobniejsze szczegóły i z poszanowaniem tradycyjnych górniczych wytycznych. 
Wróć do bloga