Jak ubierają się członkowie orkiestr?
Orkiestra – co przychodzi ci na myśl, gdy słyszysz to słowo? To ciekawe, ale mimo, że orkiestra jest po to, aby tworzyć muzykę, to każdemu na myśl przychodzi też obraz zespołu ludzi, którzy są tak samo lub podobnie ubrani w pewne ustalone wcześniej stroje.
Jak ubierają się artyści na scenę w filharmonii
Filharmonia kojarzy się z wytworną elegancją. Cudowna muzyka, kobiety ubrane w piękne suknie, a mężczyźni we frakach. Choć dziś wielu artystów pozwala sobie na ekstrawagancję w kwestii stylu ubioru scenicznego, to jednak w większości wypadków obowiązują te same normy. A zatem głównym kolorem jest czerń - zawsze elegancka, w dobrym tonie i nie odwracająca zbytnio uwagi od tego, co najważniejsze na koncercie – muzyki. Mężczyźni we fraku lub smokingu, do tego koszula, kamizelka i muszka. Kobiety mają tutaj szerszy wybór stroju, ale zwykle jest to czarna, klasyczna suknia. Soliści natomiast mogą sobie pozwolić na inny strój, gdyż to oni są w centrum uwagi, natomiast zazwyczaj i tak wybierają klasyczne, formalne stroje. Aby strój prezentował się doskonale, najlepiej, by był szyty na miarę. Taki wybór gwarantuje idealne dopasowanie do sylwetki i wygodę.
Strój dla członków orkiestry
Muzycy grający w orkiestrach dętych zazwyczaj ubrani są w jednakowe, szyte na miarę mundury. Typowe elementy takiego stroju obejmują nakrycie głowy, spodnie, marynarkę i koszulę. Często też jako ozdobę stosuje się krawat lub inną ozdobę pod szyję, rękawiczki i sznurki. Stroje powinny być powiązane z barwami, jakie występują w logo bądź herbie zespołu. Dlatego ważne jest, by były to unikalne ubrania uszyte na miarę i potrzeby danego zespołu przez profesjonalną pracownię krawiecką.
Być może będąc następnym razem na koncercie zwrócisz uwagę nie tylko na muzykę, ale też zauważysz, jakich starań dołożono do tego, by każdy z członków orkiestry wyglądał schludnie i elegancko. Odpowiedni ubiór może wzbogacić wizerunek sceniczny, dzięki czemu odbiór koncertu jest jeszcze bardziej przyjemny.